המשלחות והפעילות שלנו באפריקה

אפריקה יפהפיה ומגוונת. לצד פרוייקטים עתידניים והשקעות רבות, חיים בה בני אדם בתנאים קשים: ברז מים שנפתח אחת לשבוע. אין משרד רווחה או ביטוח לאומי. שכר זעום למורים, שחלקם אגב, בהתנדבות מלאה. בעיות תזונה בשל חוסר במידע, שיטת תשלום לבתי ספר בהן רק החזק שורד, ילד שיאכל צהריים בביה"ס רק אם יש לו קערה וכף מהבית (ולא לכולם יש). נערות שבזמן המחזור החודשי נאלצות לשבת בבית בשל היעדר יכולת לממן אמצעי הגיינה וכך מפסידות 25% מהלימודים.
נשמע מייאש? בלתי ניתן לפתרון?
הנסיון של helpUp מלמד כי אפשר להשפיע על מציאות זו.
לאט, בסבלנות, תוך בניית חוסן קהילתי – הגעה לכפרים סמוכים, שיתוף פעולה עם עמותות מקומיות ועבודה לפי מודל ייחודי לעבודה קהילתית.
המתנדבים של helpUp שואפים להשתלב עם הקיים וליצור שינויים קטנים המותאמים לצורכי הקהילה המקומית. העבודה נעשית בצנעה, תוך כבוד למסורות מקומיות.
נלמד את הצרכים בענווה ונתאים שיעורים, סדנאות, הרצאות ושיפור תשתיות במוסדות אליהם נגיע.
נעדיף תמיד שיתוף פעולה מלא עם הקהילה המקומית והקניית מיומנות חדשה שתישאר אחרינו שם לשימוש.

מכאן והלאה… תצטרכו להצטרף לאחת המשלחות שלנו כדי להבין בדיוק על מה אנחנו מדברים.

הפרויקטים שלנו

הקמת תשתיות מים וחשמל בבתי ספר

הטסת רופאים מומחים ללמידה משותפת וחניכה

שיפוץ בתי ספר

ציוד מרפאות בקהילה

הטסת משלחות חינוך ייחודיות המתרכזות במתן כלים פדגוגיים

הקמת גינות שעשועים ופנאי

שיפוץ בתים פרטיים מבוץ לבית לבנים

הקמת גינות ירק

הקמת ספריות ופינות למידה

הטסת מתמודדי נפש והלומי קרב כחלק מהתהליך הטיפולי

פעילות ייחודית בנושא תזונה

הרצאות וסדנאות לנשים בנושא הגיינה נשית

הקמת חדרי מוזיקה

הנגשת בית הספר לילדים עם צרכים מיוחדים

המשלחות שלנו

משלחת פסיפס

מגיל 18 ועד 70, אם יש בכם את הניצוץ שרוצה לעשות טוב מעבר לגבולות היומיום ולהוציא מעצמכם את המקסימום בשביל האחר – זה המקום בשבילכם.
משלחות הפסיפס הארציות שלנו מורכבות ממתנדבים מכל קשת החברה הישראלית.
החיבור בין אנשים שונים בעלי מכנה משותף רחב ומוכוון לעשיית הטוב, מביא לעשייה מהנה ולהפרייה הדדית- אישית ומקצועית.
אז אם אתם רוצים לעשות טוב, תדעו שזה לגמרי מספיק, ובואו.
יש לכם מקום בלב של משלחות הפסיפס שלנו, כבר מעכשיו.

המשך קריאה

משלחת חינוך

משלחות החינוך מורכבות ממתנדבים שחינוך והוראה זורמים להם בדם.

מורים, עובדי הוראה, אנשי חינוך והדרכה שרוצים להשפיע ולשנות את עולם החינוך באפריקה.

ישנם כלים רבים שנוכל להעניק לסגל ההוראה באפריקה. במקומות בהם אין התייחסות לשילוב אוכלוסיות מיוחדות בכיתות, לחינוך פורמלי ובלתי פורמלי וכשהכיתות עמוסות (לעיתים 60-70 ילדים בכיתה) קשה מאוד ללמד ולהתקדם.

במהלך שבועיים, נפגשים אנשי החינוך עם המורים ומקנים כלים ודרכי עבודה ייחודיים שיוכלו להעצים את שיטות הלימוד בכיתות. מעלים רעיונות כיצד לשלב תלמידים מתקשים או בעלי צרכים מיוחדים, כיצד להעביר ולהקנות ערכים לתלמידיהם יחד עם החומר המקצועי הנדרש ובעיקר תומכים בהם אישית ומקצועית מכל הבחינות.

המשך קריאה

משלחת תזונה

כדי להעביר תכנים בנושאי תזונה נשאף שיהיו גם אנשי מקצוע: תזונאים ותזונאיות הרוצים לקחת חלק בשינוי בעולם התזונה בקהילות באפריקה. לאחר תהליך העמקה והכרות עם התזונה המקומית והתחלואה באפריקה הבנו כי התזונה מורכבת בעיקר מפחמימות: אורז, תפו"א, קמח תירס. מה שהכי זול וממלא את הבטן מיד. אין שימוש בהיצע רב שיש שם בשווקים: ירקות, פירות, חלבונים כמו מש, ביצים, דגים ועוד – בגלל חוסר מודעות, ויכולת כלכלית. המקומיים יעדיפו למכור כל ירק/פרי שגדל או נמצא בהישג ידם, מאשר לצרוך אותו.
כיצד ניתן לעזור?
●הרצאות העשרה – גוף האדם, אבות המזון, ערכים תזונתיים.
●עידוד הרחבת השימוש בחומרי גלם מקומיים
●סדנאות בישול ללימוד תפריטים עשירים מהקיים ללא הגדלת הוצאות
●הקמת גינות ירק לטובת מקסום היכולות והמשאבים

המשך קריאה

משלחת רפואה

רופאים ורופאות, אנשי סיעוד ועזרה ראשונה, חובשים ופרמדיקים- זה המקום שלכם.ן

נגיע לבתי חולים מחוזיים שנותנים שירות לכ-15 מיליון איש. נעביר הרצאות מדי יום לאנשי צוות רפואי במחלקות השונות, נשתף ידע, נתרום ציוד רפואי ככל הניתן, נכשיר את הצוות הרפואי בתפעולו ולעיתים, במידת הצורך, גם נתערב בטיפול במקרים מורכבים ואף ניקח חלק בניתוחים.

המשך קריאה

משלחת מים

אנחנו משלבים סטודנטים ואנשי מקצוע מתעשיית הנדסת מערכות מים לשם מדידת איכות המים בכפרים. במהלך השנים 2021-2022 בשיתוף פעולה עם סטודנטים מאוני' תל אביב, הכרנו ומיפינו את השטח, הדרכנו נשים מקומיות אשר המשיכו את העבודה בכפרים נוספים והדריכו את התושבים בכל הקשור לאיכות מי השתיה שלהם.

 

מנגישים פתרונות פרקטיים לטיהור מי השתייה בכפרים ובקהילות המקומיות בדרכים אותנטיות ככל הניתן על מנת שיישמרו וימשיכו כך גם לאחר שהמשלחת המקצועית מסיימת את תפקידה.

 

מכשירים מתנדבים ממשלחות "פסיפס" להעברת תכנים בבתי הספר ללא צורך במשלחת ייעודית והם מעבירים מערכי שיעור בסיסיים בנושא איכות המים.

 

כל משלחת שלנו תתן תשומת לב למערכת המים בבתי הספר. למאגר מים ראוי ותקין, לברזים לשתיה ולנטילת ידיים.

המשך קריאה

שילוב מתמודדי נפש במשלחות

מנתונים פנימיים שאספנו מהמתנדבים שלנו, הבנו כי להתנדבות באפריקה כוח טיפולי של ממש. אז עלה הרעיון לשלב במשלחות שלנו מתמודדי נפש והלומי קרב. בשנת 2021 יצאה משלחת "פסיפס" ראשונה שבה שולבו מתמודדי נפש והלומי קרב. גם ב 2022-2023 שולבו מתמודדי נפש במשלחות ונשמח להמשיך ולשלבם.
תהליך טיפולי הוא מסע חיים ארוך ומורכב אולם נוכחנו לדעת שגם שבועיים פרצו דרך אל ליבם של המתמודדים. ראינו כיצד, לאט, מתחזקת תחושת הערך העצמי, כיצד זרות הופכת לתחושת שייכות, כיצד מתגבשת הבנה לגבי המקום של כל אחד מהם בעולם ולגבי היכולת לתרום לאחרים, לבנות דבר חדש.
אנו בשאיפה לשלב לאורך השנה, מתמודדי נפש והלומי קרב שרוצים לקבל ולתת, לצאת איתנו למסע משותף. הארגון מלווה על ידי נשות טיפול.
לשם כך גם הוספנו אפשרות תרומה מיוחדת לפרוייקט (שילוב שכזה מצריך השקעת משאבים נוספים כגון צוות מקצועי משולב)

המשך קריאה

עוד על המשלחות

היציאה למשלחת מותנית בהרשמה מראש ומעבר ראיון התאמה.
במידה והתקבלתם למשלחת, תצטרפו לתהליך הכשרה מקדים בארץ.
ההשתתפות בכנס הארגוני הפותח את תהליך ההכשרה של המתנדבים היא חובה.

תעברו הכנה לקראת חווית ההתנדבות, הכשרה מעשית הנוגעת לעשייה באפריקה וחשיפה לתרבות הייחודית ולאורח החיים המקומי. תתנדבו עם המשלחת שלכם גם בישראל לפני היציאה ותיזמו אירועים ופרויקטים חברתיים עבור גיוס תרומות ויצירת שותפויות לצרכי המשלחת והצלחתה. אלו 3 חודשים של כיף בהם תכירו אנשים חדשים וטובים, שהלב שלהם במקום הנכון.

4
משלחות
בשנה

לאורך השנה מתקיימים ארבעה מסעות לאפריקה – חגי תשרי, חנוכה, פסח, חופשת קיץ (יולי – אוגוסט).
הרשמה לכל אחד מ- 4 המסעות מתבצעת בנפרד והודעה על פתיחתה תופיע באתר האינטרנט שלנו, בפייסבוק, אינסטגרם, טיק טוק, ת'רדס, לינקדין

המתנדבים
במשלחת

משלחת כוללת 40 מתנדבים ומתנדבות בגילאי 18-70.
המשלחת תגיע לביה"ס ע"פ הסיור מקדים שנערך על ידי נציג הארגון ותתנדב שם משך 14 ימים. בדרך כלל תכלול ההתנדבות גם קשר עם הקהילה המקומית.

עלויות
ותנאי שהייה

עלות המשלחת הינה 6,000 ש"ח/ 7,000 (בהתאם לעלות כרטיסי הטיסה ליעד) שניתן לשלם באשראי עד 3 תשלומים.
העלות כוללת: טיסות, לינה, אוטובוס צמוד, 3 ארוחות ביום, מים מינרליים, יום טיול מיוחד, ליווי של צוות מקומי בכל תקופת ההתנדבות, ליווי של 2 מובילי משלחת ישראליים משלב ההכנה בישראל, טלפון לוויני לכל משלחת, חולצות וכובע משלחת, תקופת הכשרה בישראל.
מה לא כולל: ביטוח נסיעה, חיסונים, ויזה (כ 50 $ / 80$).
לינה: החדרים באכסניה ברמה בסיסית, המתנדבים ישנו מספר אנשים בחדר, מקלחת ברמה בסיסית- בחדר.
התזונה מושתתת על פחמימות, ירקות ופירות בעיקר.

עוד
שאלות?

פרטים נוספים ומלאים ניתן למצוא בלשונית המיועדת לכך באתר הנקראת 'שאלות נפוצות'. במידה וישנה שאלה ומידע נוסף שתרצו לדעת ניתן לפנות אלינו ב"צור קשר"

מתנדבים מספרים